Cres Cor 121-PH-UA-11D Proofing and Holding Cabinet - Non-Insulated
Item number  265121phua11MFR number  121PHUA11D
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 11 sets of adjustable universal pan slides included
  • Magnetic door latches
  • 2000 watt, 120V
UPC Code:400010547319
Works With
Cres Cor 121PHUA11D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
189 lb.
Width
24 1/4 Inches
Depth
32 Inches
Height
69 3/4 Inches
Amps
16.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
2,000 Watts
Cabinet Size
Full Height
Color
Silver
Construction
Aluminum
Control Location
Bottom Mounted
Control Type
Analog
Door Type
Clear
Features
Controlled Humidity Made in America
Insulated
Without Insulation
Interior Configuration
Universal Slides
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-20P
Product Line
Cres Cor D Series
Sections
1 Section
Type
Holding / Proofing Cabinets
Cres Cor 121PHUA11D Details
Heavy duty 5" swivel casters, 2 with brakes, provide excellent mobility even when the Cres-Cor 121-PH-UA-11D holding and proofing cabinet is fully loaded. It requires a 120V electrical connection.