Cres Cor 121-PH-1818D Deluxe Proofing and Holding Cabinet - Non-Insulated
Item number  265121ph1818MFR number  121PH1818D
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Holds 18 full size sheet pans, or 36 full size food pans
  • Magnetic door latches
  • 2000 watt, 120V
UPC Code:121ph1818d
Works With
Cres Cor 121PH1818D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
189 lb.
Width
24 1/4 Inches
Depth
32 Inches
Height
69 3/4 Inches
Amps
16.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
2,000 Watts
Cabinet Size
Full Height
Color
Silver
Construction
Aluminum
Control Location
Bottom Mounted
Control Type
Analog
Door Type
Clear
Features
Controlled Humidity Made in America
Insulated
Without Insulation
Interior Configuration
Fixed Wire Slides
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-20P
Product Line
Cres Cor D Series
Sections
1 Section
Type
Holding / Proofing Cabinets
Cres Cor 121PH1818D Details
The holding function has a maximum temperature of 180 degrees Fahrenheit. The unit's proofing function has a temperature range of 80 to 95 degrees Fahrenheit, and provides 95% relative humidity to keep your products from drying out. The Cres Cor 121-PH-1818D Deluxe non-insulated holding and proofing cabinet features wire pan slides to securely hold up to 18 full size sheet pans, or 36 full size food pans, with 3" of clearance.
A clear Lexan door provides excellent product recognition while a perimeter door gasket minimizes heat loss. Heavy duty 5" swivel casters, 2 with brakes, provide excellent mobility even when the Cres-Cor 121-PH-1818D Deluxe holding and proofing cabinet is fully loaded. It requires a 120V electrical connection.