Cres Cor 1200HHSSSPLITDX Half Size Pass-Through Insulated Stainless Steel Radiant Hot Cabinet with Deluxe Controls - 120V
Item number 265hhsssptdxMFR number 1200HHSSSPLITDX
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(10,578 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Maintains serving temperatures up to 200 degrees Fahrenheit
- Easy-to-read LED digital display with deluxe controls
- Durable stainless steel construction
- Door outfitted with antimicrobial latch
- Heavy-duty casters with brakes provide mobility; 120V, 900W
Shipping Restrictions
This item cannot ship to MA, ME, NJ, NV, NY, RI or WA
- Shipping Weight
- 215 lb.
- Width
- 26 5/8 Inches
- Depth
- 32 3/4 Inches
- Height
- 43 Inches
- Interior Width
- Interior Depth
- 27 Inches
- Interior Height
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 120 Volts
- Wattage
- 900 Watts
- Cabinet Size
- 1/2 Height
- Casters
- With Casters
- Color
- Silver
- Construction
- Stainless Steel
- Control Location
- Top Mounted
- Control Type
- Digital
- Door Type
- Solid
- Dutch Half Doors
- Without Dutch Half Doors
- Features
- Made in America
- Insulated
- With Insulation
- Number of Doors
- 1 Door
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Electric
- Sections
- 1 Section
- Temperature
- 200 Degrees F
- Type
- Holding Cabinets
Cres Cor 1200HHSSSPLITDX Details
Increase your output efficiency and food quality with the Cres Cor 1200HHSSSPLITDX half size pass-through size insulated stainless steel radiant hot cabinet! After your specialty dishes are prepared, the cabinet will maintain their serving temperatures up to 200 degrees Fahrenheit. Monitoring the cabinet throughout the day is easy, too, thanks to its solid state electronic controls and easy-to-read LED digital display. Since the unit features deluxe controls, it allows you to program up to 18 different menus and it comes with a 6" food probe for more accurate cooking!
The cabinet's exterior is made of 22 gauge stainless steel, while the interior is made of 18 gauge stainless steel with a frame for maximum durability. The unit comes with removable wire pans that can hold (8) 18" x 26" and 12" x 20" pans on 1 1/2" centers, allowing it to accommodate a large variety of food. For your convenience, the door is field reversible. It comes outfitted with a magnetic latch that is easy to open while providing a secure closure. Plus, the latch is antimicrobial, which helps to fortify your kitchen environment against germs. As an extra addition, the pass-through design enables this cabinet to be placed conveniently between your kitchen and serving or prep area for easy restocking and access.
To make installation and transportation easy, this hot cabinet comes with 4 heavy-duty 5" casters to enable mobility. The doors can be secured using the twist-lock catch, so the interior contents stay in one place while on-the-go. This unit requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 26 5/8"
Depth: 32 3/4"
Height: 43"
Interior Dimensions:
Width: 21 3/8"
Depth: 27"