Cres Cor 1200HHSSSPLITDX Half Size Pass-Through Insulated Stainless Steel Radiant Hot Cabinet with Deluxe Controls - 120V
Item number  265hhsssptdxMFR number  1200HHSSSPLITDX
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Maintains serving temperatures up to 200 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-read LED digital display with deluxe controls
  • Durable stainless steel construction
  • Door outfitted with antimicrobial latch
  • Heavy-duty casters with brakes provide mobility; 120V, 900W
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to MA, ME, NJ, NV, NY, RI or WA
UPC Code:400015366427
Cres Cor 1200HHSSSPLITDX Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
215 lb.
Width
26 5/8 Inches
Depth
32 3/4 Inches
Height
43 Inches
Interior Width
Interior Depth
27 Inches
Interior Height
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
900 Watts
Cabinet Size
1/2 Height
Casters
With Casters
Color
Silver
Construction
Stainless Steel
Control Location
Top Mounted
Control Type
Digital
Door Type
Solid
Dutch Half Doors
Without Dutch Half Doors
Features
Made in America
Insulated
With Insulation
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Sections
1 Section
Temperature
200 Degrees F
Type
Holding Cabinets
Cres Cor 1200HHSSSPLITDX Details
Increase your output efficiency and food quality with the Cres Cor 1200HHSSSPLITDX half size pass-through size insulated stainless steel radiant hot cabinet! After your specialty dishes are prepared, the cabinet will maintain their serving temperatures up to 200 degrees Fahrenheit. Monitoring the cabinet throughout the day is easy, too, thanks to its solid state electronic controls and easy-to-read LED digital display. Since the unit features deluxe controls, it allows you to program up to 18 different menus and it comes with a 6" food probe for more accurate cooking!
The cabinet's exterior is made of 22 gauge stainless steel, while the interior is made of 18 gauge stainless steel with a frame for maximum durability. The unit comes with removable wire pans that can hold (8) 18" x 26" and 12" x 20" pans on 1 1/2" centers, allowing it to accommodate a large variety of food. For your convenience, the door is field reversible. It comes outfitted with a magnetic latch that is easy to open while providing a secure closure. Plus, the latch is antimicrobial, which helps to fortify your kitchen environment against germs. As an extra addition, the pass-through design enables this cabinet to be placed conveniently between your kitchen and serving or prep area for easy restocking and access.
To make installation and transportation easy, this hot cabinet comes with 4 heavy-duty 5" casters to enable mobility. The doors can be secured using the twist-lock catch, so the interior contents stay in one place while on-the-go. This unit requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 26 5/8"
Depth: 32 3/4"
Height: 43"
Interior Dimensions:
Width: 21 3/8"
Depth: 27"