Item number  384a60flr36MFR number  A60-FLR-36
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
UPC Code:400013468604
Correll A60-FLR-36 Specs
19 - 29 Inches
Diameter
Color
White
Black
Frame Material
Metal
250 lb.
Correll A60-FLR-36 Details
Provide a reliable work surface for a variety of tasks with this Correll A60-FLR-36 60" flower white finish 19" - 29" adjustable height high-pressure top activity table. This table has a durable high-pressure laminate top with a sturdy 1 1/4" thick high-density core so it can stand up to frequent use by students or office staff. The top also has a backer sheet to resist warping over time. It is resistant to wear, scratches, stains, and food which makes this table a great choice for science or art classes. Plus, the rounded corners ensure that there are no sharp points for students or staff to bump into. For superior versatility, this table easily adjusts between 10 heights ranging from 19" to 29" in 1" increments. This height range allows it to be used as a desk or work station for children and adults. A wrench is included for quick height adjustments.
Overall Dimensions:
Diameter: 60"
Width: 60"
Height: Adjustable from 19" - 29"