Item number  384a60flr15MFR number  A60-FLR-15
Usually Ships in 6-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • High-pressure laminate top on a 1 1/4" high-density core
  • Work surface resists wear, scratches, food, stains, and most chemicals
  • Adjustable work height can accommodate people of all ages
  • Additional shoulders on the legs provide extra safety
  • Great for schools, offices, community centers, and churches
UPC Code:400013468574
Correll A60-FLR-15 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
101 lb.
Width
60 Inches
Height
19 - 29 Inches
Diameter
60 Inches
Adjustable Height
Adjustable
Height Style
Standard Height
Band Color
Black
Color
Gray
Core Type
High Density
Features
Made in America
Finish
Gray Granite
Frame Color
Black
Frame Material
Metal
Installation Type
Freestanding
Leg Color
Max Seating Capacity
6 - 8 Chairs
Shape
Flower
Tabletop Material
High-Pressure Laminate
Tabletop Thickness
1 1/4 Inches
Type
Activity Tables
Usage
Indoor
Weight Capacity
250 lb.
Correll A60-FLR-15 Details
Provide a reliable work surface for a variety of tasks with this Correll A60-FLR-15 60" flower gray granite finish 19" - 29" adjustable height high-pressure top activity table. This table has a durable high-pressure laminate top with a sturdy 1 1/4" thick high-density core so it can stand up to frequent use by students or office staff. The top also has a backer sheet to resist warping over time. It is resistant to wear, scratches, stains, and food which makes this table a great choice for science or art classes. Plus, the rounded corners ensure that there are no sharp points for students or staff to bump into. For superior versatility, this table easily adjusts between 10 heights ranging from 19" to 29" in 1" increments. This height range allows it to be used as a desk or work station for children and adults. A wrench is included for quick height adjustments.
Overall Dimensions:
Diameter: 60"
Width: 60"
Height: Adjustable from 19" - 29"