Item number  270s72nsgdfbMFR number  SW72NSGD-FB
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Double pane, low-e tempered sliding glass door design
  • Interior has 2 heavy-duty epoxy-coated steel shelves
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • 1/3 hp; 115V; R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400013542229
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW72NSGD-FB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
385 lb.
Width
72 Inches
Depth
31 Inches
Height
33 7/8 Inches
Interior Width
68 Inches
Interior Depth
19 3/8 Inches
Interior Height
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
20.6 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Door Style
Sliding
Door Type
Glass
Features
ADA Compliant LED Lighting Made in America NSF Certified
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Style
ADA Height
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Continental Refrigerator SW72NSGD-FB Details
Increase cold food storage while keeping ingredients close for your staff with this Continental Refrigerator SW72NSGD-FB 72" front breathing undercounter refrigerator with sliding glass doors. Great for kitchens where space is at a premium, this 72" unit comes with a durable stainless steel top and front, while the back, sides, and interior are made from aluminum.
A powerful 1/3 hp refrigeration system runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The unit also has an automatic non-electric condensate evaporator, which helps to reduce energy consumption. You also won't have to worry about the quality of the fin evaporator coil degrading, as it's both plasticized and non-corrosive. Four 3 5/8" casters come standard so that you can easily move the refrigerator away from the wall for thorough cleaning and maintenance. It also has a digital display and hi-low alarm for ease of use. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 31"
Height: 33 7/8"
Capacity: 20.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.