Continental Refrigerator SW72N30M-HGL-D 72" 6 Drawer Mighty Top Hinged Glass Lid Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270s72n30mldMFR number  SW72N30M-HGL-D
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes (30) 1/6 size non-recessed 4" deep pans that make swapping out ingredients easy
  • Glass lid for easy visibility of product
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • 115V; 1/4 hp; R290 refrigerant
UPC Code:400013540805
Continental Refrigerator SW72N30M-HGL-D Specs
Shipping Weight
468 lb.
Depth
35 Inches
Height
37 Inches
Nominal Width
72 Inches
Work Surface Height
35 1/4 Inches
1/6 Size Pan Capacity
30 Pans
Access Type
Drawers
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Display Case Type
Refrigerated
Features
Glass Lid Made in America NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
30 Pans
Number of Drawers
6 Drawers
R-290
Style
Counter Height
Top Type
Cutting Top
Continental Refrigerator SW72N30M-HGL-D Details
Quickly craft your signature sandwiches or salads with vegetables, cold cuts, cheeses, and other fresh toppings thanks to the Continental Refrigerator SW72N30M-HGL-D 72" 6 drawer mighty top hinged glass lid refrigerated sandwich prep table. This sandwich prep refrigerator has enough space on its top to hold up to (30) 1/6 size food pans at a time, which are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever! Each of the six drawers holds (1) 12" x 18" x 6" food box or a 1/2 size and 1/3 size food pan so you can keep extra ingredients nearby for refills at a moment's notice. The hinged glass lid makes this unit an excellent addition to front-of-the-house made to order applications by giving customers a full view of all your delicious ingredients. Plus, the better visibility makes it easy for your staff to find the ingredients they need in a glance.
Along the front, the 8" deep cutting board makes it easy to assemble sandwiches quickly. An interior hanging thermometer is also included to help you monitor the cabinet temperature to ensure food is being properly stored. That way your staff can focus on offering guests fast service at all times.
The top and front of this unit are made of stainless steel for long-lasting durability, and for excellent temperature retention, the whole unit is insulated with 2" of polyurethane foam. The back is completely enclosed and vented, and it is easily removed for maintenance and modification. Plus, thanks to its 5" casters, this prep table moves easily when you need to clean your kitchen.
This prep table comes with a 1/4 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. For further ease of use, this model has an electronic controller with a digital display and hi-low alarm. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 35"
Work Surface Height: 35 1/4"
Height: 37"
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.