Continental Refrigerator SW72-N-12C 72" 3 Door Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270sw72n12cMFR number  SW72N12C
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Accessories & Options
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (12) 1/6 size pans; flush mount pan rail design keeps ingredients fresher and easier to swap out
  • 19" deep full-length nylon cutting board
  • Spring-loaded self-closing doors
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/4 hp compressor, 115V
UPC Code:400013544339
Works With
Continental Refrigerator SW72N12C Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
385 lb.
Width
72 Inches
Depth
38 1/4 Inches
Height
42 1/4 Inches
Cutting Board Width
72 Inches
Interior Width
68 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
19 Inches
Interior Depth
Interior Height
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Capacity
20.6 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
3 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Top Type
Cutting Top Workstation Refrigerators
Continental Refrigerator SW72N12C Details
Prepare all of your specialty sandwiches and salads with this Continental Refrigerator SW72-N-12C 72" cutting top sandwich / salad prep refrigerator! Equipped with an extra-deep 19" full-length nylon cutting board to provide the additional work space that you need, this unit is perfect for large sandwiches and salads or complicated orders that take up more room during the preparation stage.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 5" casters come included. 115V. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 38 1/4"
Height: 42 1/4"
Capacity: 20.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.