Continental Refrigerator SW60NSGD-U 60" Low Profile Front Breathing Undercounter Refrigerator with Sliding Glass Doors
Item number  270sw60nsgduMFR number  SW60NSGD-U
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front; aluminum sub-top, end panels, case back, and interior
  • Front-breathing for installation in tight spaces
  • Double pane, low-e tempered sliding glass door design
  • 1 3/8" casters allow movement for easy cleaning
  • 1/4 hp; 115V
UPC Code:400013894311
Continental Refrigerator SW60NSGD-U Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
300 lb.
Width
60 Inches
Depth
31 Inches
Height
31 13/16 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
19 3/8 Inches
Interior Height
Amps
3.86 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
17 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Style
Front Breathing
Door Style
Sliding
Door Type
Glass
Features
ADA Compliant LED Lighting Made in America NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Style
ADA Height Low Profile
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Continental Refrigerator SW60NSGD-U Details
This Continental Refrigerator SW60NSGD-U undercounter refrigerator is the perfect way to increase cold storage while also providing more work space for your staff! Great for kitchens where space is at a premium, this compact 60" unit comes with a durable stainless steel front, while the back, sides, subtop, and interior are made from aluminum. With 17 cu. ft. of storage, this unit offers plenty of room to keep cold ingredients and foods and it has 2 heavy-duty, epoxy-coated steel shelves that make it easier to stay organized. 2 double pane, low-e tempered sliding glass doors allow easy access to the interior without blocking the aisle, and LED lighting makes it easy to see the contents at a glance.
Additionally, this model features a front-breathing design that allows you to mount it flush against a wall or in tight spaces, since air is vented in the front and eliminates the need for extra clearance on the back or sides. A set of 1 3/8" casters makes it easy to move for routine cleaning and maintenance, and also allows this unit to fit under an ADA-height countertop. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm. It requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 31"
Height: 31 13/16"
Capacity: 17 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Attention CA Residents:
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.