Continental Refrigerator SW60-N-BS-FB 60" Front-Breathing Worktop Refrigerator
Item number 270sw60nbsfbMFR number SW60NBS-FB
Login or enter your email to be instantly sent the price!
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
- Apply, opens link in this tab
(15,673 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Front-breathing design allows installation against walls or in counters
- Stainless steel front and top with 6" backsplash, and aluminum case back, end panels, and interior
- Interior includes heavy-duty, epoxy-coated steel shelves
- Electronic controls and auto-defrost for easy operation
- Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/5 hp compressor, 115V
- Shipping Weight
- 297 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 32 3/16 Inches
- Height
- 39 1/2 Inches
- Interior Width
- 56 Inches
- Interior Depth
- Interior Height
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Backsplash
- With Backsplash
- Capacity
- 17 cu. ft.
- Compressor Style
- Front Breathing
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America NSF Certified
- Horsepower
- 1/5 hp
- Number of Doors
- 2 Doors
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Style
- Counter Height
Continental Refrigerator SW60NBS-FB Details
This Continental Refrigerator SW60-N-BS-FB 60" front-breathing worktop refrigerator provides the extra workspace that your employees need, while also ensuring that your fresh, cold ingredients are stored within easy reach and at the proper temperatures. The sleek stainless steel top is ideal for preparing your most requested dishes, plus the 6" backsplash helps protect the wall from splatters to make cleaning up easier. This unit features 2 solid stainless steel doors so that your stored ingredients are always easily accessible, and with magnetic snap-in door gaskets, you can be sure of a tight seal.
With a front-breathing design, this worktop refrigerator brings versatility to your kitchen. Install this unit within counters or against walls to best utilize your space and use. Providing 17 cu. ft. of storage, this refrigerator is perfect for storing your fruits, vegetables, condiments, meat, and dairy products. The cabinet is built with a stainless steel top and front, and the ends and case back are made of aluminum. For efficient storage, take advantage of the epoxy-coated steel shelves to better organize your food supplies. The interior is made of aluminum, and 2" non-CFC polyurethane foam insulation helps this unit maintain interior temperatures while also providing additional structural strength.
A 1/5 hp compressor allows this refrigerator to maintain food safe temperatures. This performance-rated refrigeration system uses eco-friendly R-290 refrigerant and includes the automatic non-electric condensate evaporator, which helps to reduce energy consumption. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. You also won't have to worry about the quality of the fin evaporator coil degrading, as it's both plasticized and non-corrosive. Four 3 3/4" casters come standard so that you can easily move this unit away from the wall for thorough cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32 3/16"
Height: 39 1/2"
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Capacity: 17 cu. ft.
NSF Certified
This item is certified by NSF to applicable standards.
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
ETL, US & Canada
CE Marking
This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.