Continental Refrigerator SW48-N-12C-D 48" 4 Drawer Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270sw48n12cdMFR number  SW48N12C-D
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (12) 1/6 size pans; flush mount pan rail design keeps ingredients fresher and easier to swap out
  • Each drawer can hold (1) 12" x 18" x 6" food box, or (1) 1/2 size and (1) 1/3 size 6" deep food pan
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant and a 1/5 hp compressor; 115V
UPC Code:400013543226
Continental Refrigerator SW48N12C-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
270 lb.
Width
48 Inches
Depth
38 1/4 Inches
Height
42 1/4 Inches
Nominal Width
48 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/3 Size Pan Capacity
1 Pan
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
13.4 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America NSF Certified
Horsepower
1/5 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Top Type
Cutting Top
Continental Refrigerator SW48N12C-D Details
Prepare all of your specialty sandwiches and salads with this Continental Refrigerator SW48-N-12C-D 48" cutting top sandwich / salad prep refrigerator with four drawers! Equipped with an extra-deep 19" full-length nylon cutting board to provide the additional work space that you need, this unit is perfect for large sandwiches and salads or complicated orders that take up more room during the preparation stage.
Instead of traditional doors, this unit features four drawers that slide easily on their tracks. Made of stainless steel for greater durability and with a magnetic snap-in drawer gasket to ensure a tight seal, each drawer can hold (1) 12" x 18" x 6" food box, or (1) 1/2 size and (1) 1/3 size 6" deep food pan.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 5" casters come included. 115V. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 38 1/4"
Height: 42 1/4"
Capacity: 13.4 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.