Continental Refrigerator SW36-N-8-FB 36" 2 Door Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270sw36n8fbMFR number  SW36N8-FB
Accessories & Options
Product Overview
  • (8) 1/6 size pans; flush mount pan rail design keeps ingredients fresher and easier to swap out
  • 12" deep full-length nylon cutting board
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Front breathing ventilation system for more installation options
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp compressor, 115V
UPC Code:400013548962
Works With
Continental Refrigerator SW36N8-FB Specs
Shipping Weight
254 lb.
Depth
31 7/16 Inches
Height
40 7/8 Inches
Cutting Board Width
Nominal Width
Cutting Board Depth
12 Inches
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Air Cooled
Continental Refrigerator SW36N8-FB Details
Craft your signature sandwiches or salads with the Continental Refrigerator SW36-N-8-FB 36" front breathing sandwich / salad prep refrigerator! This refrigerator has enough top space to hold up to (8) 1/6 size 4" deep food pans at a time, giving you the versatility you need to offer customers a variety of different ingredient choices. Plus, the pans are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever! The 12" nylon cutting board makes it easy to assemble food products quickly in one area, and thanks to its bottom storage area with one epoxy-coated shelf per section, you can keep extra ingredients nearby for refill at a moment's notice. This unit also features spring-loaded, self-closing doors and magnetic snap-in door gaskets so your unit closes properly.
The front and top of the unit are made of heavy-duty stainless steel, while the end panels, rear, and interior are made of aluminum for long-lasting durability. For excellent temperature retention, the whole unit is insulated with 2" CFC-free polyurethane foam, and thanks to its 3 5/8" casters, this prep table moves with ease when it comes time to clean your kitchen. This unit requires a 115V electrical connection. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 31 7/16"
Interior Dimensions:
Width: 32"
Attention CA Residents:
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.