Continental Refrigerator RA93NBS-D 93" Extra-Deep Worktop Refrigerator with Six Drawers and One Half Door - 32 cu. ft.
Item number  270cra93bsdMFR number  RA93NBS-D
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Extra-deep design is as deep as a pizza prep table
  • Forced air design for even distribution of cold air; 2" non-CFC foam insulation
  • Automatic, non-electric condensate evaporator; easy-to-service condensing unit
  • Accommodates 2 full size, 6" deep food pans per drawer
  • Half door section above condensing unit to utilize all available space
  • 115V
  • Heavy gauge 300 series stainless steel top with a 6" backsplash to protect walls
UPC Code:400012018893
Other Products from this Line
Continental Refrigerator RA93NBS-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
600 lb.
Width
93 Inches
Depth
36 1/16 Inches
Height
40 1/2 Inches
Interior Width
17 Inches
Interior Depth
30 Inches
Interior Height
Work Surface Height
Amps
5.1 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
32 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Deep Depth Made in America NSF Certified
Hinge Location
Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
6 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Continental Refrigerator RA93NBS-D Details
This Continental Refrigerator RA93NBS-D 93" extra-deep worktop refrigerator with backsplash provides the extra workspace that your employees need while also ensuring that your cold ingredients are stored within easy reach and at the proper temperatures. The heavy-gauge 300 series stainless steel top is ideal for preparing your most requested dishes, plus the 6" backsplash helps protect the wall from splatters to make cleaning up easier. Each of the unit's six drawers accept (2) 6" deep full size food pans which, when combined with the half door section above the condensing unit, give you a total of 32 cu. ft. of storage capacity. The half door is also field rehingeable for greater versatility when your new refrigerator is being installed at your location, while a hanging thermometer is provided so you can keep tabs on how your unit is performing and ensure food safety.
The cabinet boasts a stainless steel top, front, and sides, with a galvanized steel back and grill. The interior is made of aluminum and is surrounded by 2" non-CFC polyurethane foam insulation that not only helps this unit maintain interior temperatures, but also provides additional structural integrity. A 1/4 hp condensing unit allows this refrigerator to maintain proper storage temperatures even in kitchens where ambient temperatures reach 100 degrees Fahrenheit. The refrigeration system uses R-290 refrigerant and a forced air system to circulate cold air for even temperature distribution.
Other features of this refrigeration system include the automatic non-electric condensate evaporator that helps to save energy, the plasticized fin evaporator coil, and the automatic defrost function. An added benefit is the location of the refrigeration system on the side of the unit, which makes it easy to reach for maintenance and cleaning. 5" casters are included so that you can easily move this unit away from the wall for thorough cleaning and maintenance. This refrigerator requires a 115V electrical connection. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 93"
Depth: 36 1/16"
Height: 40 1/2"
Capacity: 32 cu. ft.
Half Door Interior Dimensions:
Width: 17"
Depth: 30"
Height: 12 1/2"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.