Cleveland KEL-60-TSH Short Series 60 Gallon Tilting Full Steam Jacketed Electric Kettle - 208/240V
Item number  390kel60tshiMFR number  KEL60TSH 208/2403
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 4.00% on 07/01/26
Usually Ships in 6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel construction with flanged feet for bolting to the floor
  • High-capacity, large pouring lip
  • Tilting design for easy emptying
  • Reinforced rolled rim design
  • 50 PSI steam jacket and safety valve rating
UPC Code:400010764617
Works With
Cleveland KEL60TSH 208/2403 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
470 lb.
Width
48 1/2 Inches
Depth
37 Inches
Height to Kettle Lip
35 Inches
Amps
47.1 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208/240 Volts
Capacity
60 Gallons
Capacity (per Compartment)
60 Gallons
Features
NSF Certified
Installation Type
Floor Model
Kettle Jacket
Full
Plug Type
NEMA 6-20P
Power Type
Electric
Style
Tilting
Type
Single Kettle
Water Inlet Size
1/2 Inches 3/8 Inches
Cleveland KEL60TSH 208/2403 Details
This Cleveland 60 gallon tilting steam jacketed kettle boasts precise, solid state electronic temperature controls, and heats evenly from all sides, which eliminates hot spots to yield consistently ideal results. A 50 PSI rating, which is higher than many standard kettles, improves efficiency and performance. Its LED readouts ensure easy monitoring of the heat cycle and water level so you spend less time watching the kettle and more time focusing on other tasks. Plus, its stainless steel contraction ensures long-lasting durability and easy cleaning! Its rolled rim can stand up to abuse, preventing damage to the kettle, and the heavy-duty flanged feet allow you to bolt the kettle to the floor.
The Cleveland KEL-60-TSH Short series 60 gallon tilting steam jacketed kettle requires a 208/240V three phase electrical connection. 208V will put out 14.7 kW while 240V offers 19.6 kW.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48 1/2"
Front to Back: 37"
Height (to kettle lip): 35"