Canarm P Series 12" 1-Speed Direct-Drive Reverse-Flow Panel-Mounted Supply Fan P12-1RS9M115 - 1,450 CFM, 1 Phase, 1/3 hp
Item number  664p121rs9m115MFR number  P12-1RS9M115
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable aluminum with powder-coated finish
  • Provides ventilation for improved air quality
  • 1-speed, enclosed, direct-drive, air-over motor with overload protection
  • Horizontal design with 12" fan wheel
  • Ideal for use in commercial and industrial settings
UPC Code:062345253084
Canarm P12-1RS9M115 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
51 lb.
Width
17 1/4 Inches
Depth
11 Inches
Height
17 1/4 Inches
Blade Diameter
12 Inches
Amps
1.9 - 3.8 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
115/230 Volts
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Features
Shutters
Finish
Powder-Coated
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Panel Mounted
Material
Aluminum
Max CFM
1,450 CFM
Motor Type
Direct Drive Enclosed
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
RPM
1,700 RPM
Speeds
1 Speed
Type
Exhaust Fans
Usage
Indoor
Canarm P12-1RS9M115 Details
This supply fan features a 12" blade diameter with a 1-speed, direct-drive motor that reaches up to 1,450 CFM on the highest setting and has a 1,700 maximum RPM. The 1/3 hp motor features a totally enclosed, air-over design with overload protection for added safety. This item also includes (1) 9" sleeve and (1) 120V motorized damper. This unit also includes a heavy-wire OSHA mount / guard, and it's designed for smooth, reliable, maintenance-free operation. It's great for improving the air quality in demanding settings like factories, garages, warehouses, and other industrial or commercial buildings. This 1-phase unit ships fully assembled, and it requires a 115/230V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 17 1/4"
Depth: 11"
Height: 17 1/4"
Blade Diameter: 12"