Canarm 3200 Series 12" x 12" Motorized Shutter Backdraft Damper SX3212X12
Item number  644215sx3212x12MFR number  SX3212X12
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Provides fresh air intake in your facility
  • Suitable for 12” Canarm AX series and P series fans (sold separately)
  • Prevents reverse airflow
  • Requires a 110V/230V electrical connection for operation
  • Must be hardwired
UPC Code:062345217222
Canarm SX3212X12 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
10.7 lb.
Width
15 Inches
Height
15 Inches
Damper Width
12 Inches
Damper Height
12 Inches
Voltage
110/230 Volts
Color
Silver
Material
Aluminum Metal
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric Motorized
Style
Fixed
Type
Dampers and Components
Canarm SX3212X12 Details
Outfit your fan with this Canarm 3200 Series 12" x 12" motorized shutter backdraft damper. This damper uses shutters to direct or impede airflow, and it prevents reverse airflow to provide fresh air intake in your facility. Featuring a sturdy aluminum construction and extruded aluminum blades, this unit is ideal for long-term use. This unit ensures less than 1% air leakage, helping to maintain the efficiency of your unit. This damper must be outwardly mounted, and it is suitable for 12" Canarm AX series and P series fans (sold separately).
This unit requires a 110V/230V electrical connection for operation. It must be hardwired; a cord and plug are not included. Please be sure to review any relevant fire codes to your area before ordering a ventilation system and understand the requirements for any equipment going under your hood, as this may change from area to area.
Overall Dimensions:
Width: 15"
Height: 15"
Damper Dimensions:
Width: 12"
Height: 12"