Bluff Manufacturing MPBP42DC Crash Guard 42" Double Rail Corner Post
Item number  209mpbp42dcMFR number  MPBP42DC-YEL
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Constructed of durable, 11 gauge steel tubing
  • Includes base plate and mounting holes
  • Safety Yellow, powder-coated paint ensures easy visibility
  • Designed for use with Bluff safety rails
  • Double rail design accommodates two rails for additional protection
UPC Code:400014306578
Bluff Holdings, Inc. MPBP42DC-YEL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
25 lb.
Width
3 Inches
Height
42 Inches
Features
Made in America
Installation Type
Surface Mounted
Material
Steel
Type
Safety Gates and Extensions
Bluff Holdings, Inc. MPBP42DC-YEL Details
Protect valuable elements of your warehouse with this Bluff Manufacturing MPBP42DC Crash Guard 42" double rail corner post. This double rail corner post is constructed of durable, 11 gauge, 3" x 3" steel tubing. It includes an 8" x 8" steel baseplate with 9/16" mounting holes for compatible hardware (sold separately). This post is finished in Safety Yellow powder-coated paint for added safety and visibility. It is compatible with Bluff safety rails.
Overall Dimensions:
Width: 3"
Height: 42"