Beverage-Air WTR67AHC-23 67" ADA Height Worktop Refrigerator
Item number  185wtr67ahaMFR number  WTR67AHC-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop with 4" removable backsplash great for a variety of tasks
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation to maintain proper temperatures
  • Self-closing doors are designed with magnetic gaskets to ensure full closure every time
  • 3" casters provide for easy cleaning at ADA height
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/4 hp, 115V
UPC Code:400012939709
Beverage-Air WTR67AHC-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
410 lb.
Width
67 Inches
Depth
32 Inches
Height
36 1/2 Inches
Interior Depth
28 Inches
Interior Height
25 Inches
Work Surface Height
32 1/2 Inches
Amps
6.3 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
27 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
ADA Compliant Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Beverage-Air WTR67AHC-23 Details
This Beverage-Air WTR67AHC-23 67" ADA height worktop refrigerator makes a great addition to your prep or service area. Its heavy-duty stainless steel construction and corrosion-resistant aluminum interior are perfect for everyday use in your commercial kitchen.
This refrigeration unit not only provides ample food storage space, it also offers ample work space on its 2 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop surface with a 4" built-in backsplash. Its door design includes a 120 degree stay open feature and self-closing design, perfect for when you have your hands full. Plus, a magnetic gasket always ensures the door is fully closed. Inside, the refrigerator comes with 2 adjustable, epoxy coated shelves per section to maximize your organization.
This refrigeration system runs on a 1/4 hp compressor, and uses eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Four 3" casters (2 locking) provide this unit with an ADA compliant working height and allow for easy movement during cleaning. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 67"
Depth: 32"