Beverage-Air UCRD48AHC-2-ADA 48" Undercounter Refrigerator with 1 Door and 2 Drawers
Item number  185ucrd482adMFR number  UCRD48AHC-2-ADA
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • 2 drawers with stainless steel frames and locking, telescoping slides; 1 self-closing door
  • Easy-to-use full electronic controls
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers with corrosion-resistant aluminum interior
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400013444172
Works With
View All Items
Beverage-Air UCRD48AHC-2-ADA Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
259 lb.
Width
48 Inches
Depth
32 Inches
Height
33 1/2 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
Without Backsplash
Capacity
11.6 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Sliding Swing
Door Type
Solid
Features
ADA Compliant Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD48AHC-2-ADA Details
Add convenient, compact refrigerated food storage to your kitchen with this Beverage-Air UCRD48AHC-2-ADA 48" undercounter refrigerator with 1 door and 2 drawers. Great for pizzerias and prep kitchens, this undercounter refrigerator easily fits below your work space to provide quick and easy access to your cold ingredients without losing valuable space in your kitchen. The self-closing door has a 120 degree stay open feature so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients, sides, beverages, or desserts. Two adjustable epoxy-coated wire shelves also allow for corrosion-resistant storage within the cabinet to help keep your ingredients and prepared food organized. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support. The upper pull-out drawer is designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the lower drawer can fit (2) 4" deep pans (sold separately). Each drawer extends 23" so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients from the pull-out drawers. Plus, a locking mechanism prevents the drawers from completely sliding out when opened.
Made of a durable stainless steel exterior with an aluminum interior, this unit is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. The exterior is designed with heavy-duty stainless steel while the cabinet and bottom are made of galvanized steel for exceptional durability. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity. This particular model even comes with 4" casters, making it lower than traditional undercounters and easier to access. At the end of the day, the casters allow you to roll the unit aside for easy cleaning or service. It can even slide under a 34", ADA-height counterop.
Thanks to its 1/6 hp compressor, this undercounter refrigerator's compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32"
Height: 33 1/2"
Capacity: 11.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 23 1/2"
Depth (usable): upper 18 1/2"
Depth (usable): lower 15 3/8"
Height: 23"