Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 36" Low Profile Undercounter Refrigerator with 2 Drawers
Item number Item #: 185urd36a214MFR number MFR #: UCRD36AHC-2-104
- Apply, opens link in this tab
(14,702 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Low profile design is ideal for adding cold storage in your kitchen
- Durable stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum
- Drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
- Two drawers fit 6" deep food pans (sold separately)
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400015259699
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 36" low profile undercounter refrigerator.
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this refrigerator is durable and corrosion-resistant for frequent use in your commercial kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Full Electronic Control
This 36" low profile undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 to 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/6 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
Convenient Drawers
This unit includes two drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides with stainless steel roller bearing wheels for smooth operation and easy access. The drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. Plus, the magnetic gaskets ensure a positive seal to reduce temperature loss.
2 3/4" Casters
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Number of Drawers
- Item #: 185urd36a214Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 36" Low Profile Undercounter Refrigerator with 2 Drawers
Price
- Height: Height31 1/8 Inches
- Access Type: Access TypeDrawers
- Capacity: Capacity8.5 cu. ft.
- Number of Drawers: Number of Drawers2 Drawers
- Item #: 270sw32ndContinental Refrigerator SW32-N-D 32" Undercounter Refrigerator with Two Drawers
- Height: Height35 1/4 Inches
- Capacity: Capacity9 cu. ft.
- Width:
- 36 Inches
- Depth:
- 32 Inches
- Height:
- 31 1/8 Inches
- Capacity:
- 8.5 cu. ft.
- Interior Width:
- 32 Inches
- Interior Depth:
- 23 1/2 Inches
- Interior Height:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCRD36AHC-2-104
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Diagram
Brochure
Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 Specs
- Shipping Weight
- 256 lb.
- Width
- 36 Inches
- Amps
- 5.2 Amps
- Hertz
- 60 Hz