Beverage-Air UCR20HC-25 20" Shallow Depth Low Profile Undercounter Refrigerator with Glass Door and LED Lighting
Item number  185ucr20yghcMFR number  UCR20HC-25
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 2 adjustable epoxy-coated shelves provide convenient organization
  • Maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • Self-closing door with cartridge style hinges
  • Undercounter design helps save space
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:ucr20hc-25
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCR20HC-25 20" shallow depth low profile undercounter refrigerator!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential cold goods, the Beverage-Air UCR20HC-25 undercounter refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Durable Stainless Steel Exterior
Low Profile Height
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Can this unit be stacked with another similar unit?
Yes, this unit can be stacked with a second unit of its kind.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.