Beverage-Air UCR20HC-24-25-23 20" Low Profile Left-Hinged Undercounter Refrigerator
Item number  185ur20lhglpMFR number  UCR20HC-25-24-23
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shallow depth helps improve workflow in narrow, cramped kitchens
  • Stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing glass door with stay-open feature, magnetic gasket, and left-side hinge
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400014094062
Works With
Beverage-Air UCR20HC-25-24-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
119 lb.
Width
20 Inches
Depth
24 1/2 Inches
Height
28 1/8 Inches
Interior Width
16 Inches
Interior Depth
Interior Height
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
2.28 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
Energy Star Qualified Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCR20HC-25-24-23 Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this shallow depth Beverage-Air UCR20HC-24-25-23 20" low profile left-hinged glass door undercounter refrigerator! Made of a durable, heavy-duty stainless steel exterior and aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. It's built with a 1/2" thick sub-top and has a self-closing glass door with magnetic gasket that reduces temperature loss. Because it's glass, the door provides product visibility and makes it quick and easy to retrieve ingredients. Plus, a stay-open feature makes it great for high-volume loading and unloading, and cartridge style hinges eliminate door sagging for long-lasting service. The hinge can even be installed on the opposite side, so if your space requirements change, you can adjust the unit accordingly. The door comes hinged on the left-side to open in spaces where standard doors lack ample clearance.
This 20" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit thanks to its 1/6 hp compressor that runs on R290 refrigerant. As a specialized refrigerant, R290 has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full mechanical controls help to further simplify operation.
Two shelves are included with the unit so that your products can be well-organized to promote shorter open-door times. After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for safe, stationary use. The automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 20"
Depth: 24 1/2"
Height: 28 1/8"
Capacity: 2.28 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 16"
Depth: 16 3/8"
Depth (Usable): upper 11"