Beverage-Air UCFD36AHC-2-104 36" Low Profile Undercounter Freezer with 2 Drawers
Item number  185ufd36a214MFR number  UCFD36AHC-2-104
Product Overview
  • Low profile design is ideal for adding frozen storage in your kitchen
  • Drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400015259255
Beverage-Air UCFD36AHC-2-104 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
256 lb.
Width
36 Inches
Depth
32 Inches
Height
31 1/8 Inches
Interior Width
32 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
Amps
5.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
BTU (LBP)
1,865 BTU
Capacity
8.7 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Features
Energy Star Qualified Made in America
Horsepower
1/2 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
-10 - 0 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCFD36AHC-2-104 Details
This Beverage-Air UCFD36AHC-2-104 36" low profile undercounter freezer is a great solution when you need to increase the frozen storage capacity in your kitchen! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this freezer is durable and corrosion-resistant for frequent use in your commercial kitchen.
This unit includes two drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides for smooth operation and easy access. The drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. Plus, the magnetic gaskets ensure a positive seal to reduce temperature loss.
This 32" low profile undercounter freezer consistently maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit or below which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/2 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
This freezer comes with 2 3/4" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 32"
Height: 31 1/8"
Capacity: 8.7 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 32"
Depth: 23 1/2"
Front Height: 23"
Rear Height: 16"