Beverage-Air SPE36HC-08C 36" 2 Door Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table with 17" Wide Cutting Board
Item number  185spe3608chMFR number  SPE36HC-08C
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (8) 1/6 size pans (included)
  • 17" wide cutting board
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
  • 115V
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
UPC Code:400010989102
Works With
Beverage-Air SPE36HC-08C Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
250 lb.
Width
36 Inches
Depth
38 1/4 Inches
Height
45 Inches
Cutting Board Width
36 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
17 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Doors
Capacity
10.01 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Top Type
Cutting Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE36HC-08C Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPE36HC-08C 36" refrigerated salad / sandwich prep table ensures that your toppings stay fresh and ingredients stay close at hand at food-safe holding temperatures. Plus, its extra large 17" wide cutting board gives you even more working space! This two-section model's high-capacity refrigeration system features an advanced airflow management system to cool pans from the bottom for uniform temperature distribution throughout the cabinet. The top section can hold up to (8) 1/6 size food pans, while (4) epoxy-coated steel wire shelves let you easily organize the interior. A stainless steel front, sides, top, doors and grille ensure years of dependable performance.
- 17" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- Top section holds (8) 1/6 size, 4" deep pans (included)
- Airflow ensures that product in open containers is kept below 41 degrees F and above freezing
-Includes (4) epoxy-coated steel wire shelves
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/6 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant
- Heavy duty 6" casters (2 with brakes), stainless steel front, sides, top, doors, and grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 10.01 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 38 1/4"
Height: 45"