Beverage-Air SPE27HC-24-23 Elite Series 27" 1 Door ADA Height Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se27ahlaMFR number  SPE27HC-24-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (6) 1/6 size and (2) 1/9 size food pans (included)
  • Heavy-duty pan liner prevents corrosion of the evaporator coil from food spillage
  • Two epoxy-coated wire shelves included for storage base
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:400012924576
Works With
Beverage-Air SPE27HC-24-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
200 lb.
Width
27 Inches
Depth
31 Inches
Height
38 11/16 Inches
Cutting Board Width
27 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Work Surface Height
33 1/8 Inches
Amps
4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
6 Pans
1/9 Size Pan Capacity
2 Pans
Access Type
Doors
Capacity
7.3 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
ADA Height
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE27HC-24-23 Details
The Beverage-Air SPE27HC-24-23 Elite Series 27" 1 door sandwich / salad prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. The top rail holds (6) 1/6 size and (2) 1/9 size food pans (included). Plus, it comes with a heavy-duty pan liner that keeps food spillage from entering the cabinet and keeps the air cooling the food pans. It also comes with locking divider bars to ensure that food pans remain securely in place to prevent food spillage. For additional refrigerated storage space, two epoxy-coated wire shelves are included for the cabinet.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and door. The door is hinged on the left hand side, making it perfect for spaces where standard units won't fit. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four 3" casters (2 locking) make this unit an ADA compliant work height and allow for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 31"