Avantco UBB-60G-HC-S 60" Stainless Steel Counter Height Narrow Glass Door Back Bar Refrigerator with LED Lighting
Item number  178ubb60ghcs
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 1 1/2" thick stainless steel countertop with stainless steel interior and exterior
  • LED interior lighting
  • Four adjustable epoxy-coated steel shelves can be removed to fit two 1/2 kegs
  • 115V; 3/7 hp; R290 refrigerant
UPC Code:400012272103
Works With
View All Items
Keep your bar stocked and ready to go with the Avantco UBB-60G-HC-S 60" narrow glass door stainless steel back bar cooler.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Energy-Efficient
Ample Storage
Digital Temperature Display
Lockable Doors
Lock the doors of your cooler at the end of a shift to help protect your delicious brews from theft.
Stainless Steel Countertop
The stainless steel top of this cooler can double as a garnish cutting and drink preparation space.
LED Lighting
Self-Closing Doors with Stay Open Feature
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I plug in this unit for use right away after receiving it?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
Yes, this item requires 6 casters. For convenience, we offer a kit with all of the casters and the M8-1.25 mm x 20 mm bolts required to mount them. See the item's Works With section.
Overall Dimensions:
Width:
60 3/4 Inches
Depth:
24 7/16 Inches
Height:
Capacity:
17.3 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width:
Depth:
Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads
Warranty Info
Equivalent Items
  • Avantco Refrigeration UBB-24-60GS (Formerly)
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
2.0
Rated 2 out of 5 stars
7 Customer Reviews
Customers Say
  • beer
  • company
  • compressor
  • perfect
  • refrigerator
  • warranty
  • accessibility
  • awesome
  • believe
  • brand
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 7 of 7 reviews
Review by
Panita P.
Posted on 07/25/2023
Verified Purchase
Rated 2 out of 5 stars
73"
Style:
Swing Doors
Feature:
With Glass Doors
Review by
Jason B.
Posted on 06/02/2023
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
73"
Style:
Swing Doors
Feature:
With Glass Doors
ordered two coolers and makes horrible rattling noise.
Bunhor S.
Rated 1 out of 5 stars
Sliding Door
NOT COOLING
Kandi R.
Sliding Door
Amy C. from Legacy Center
Rated 5 out of 5 stars
73"
David C.
Rated 3 out of 5 stars
48"