Anets GPC-14SSTC 8.5 Gallon Natural Gas Pasta Cooker with Solid State Controls - 111,000 BTU
Item number  119gpc14sscnMFR number  GPC-14SSTC NAT
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state controls and ultra-sensitive solid state thermostat for precise cooking
  • 8.5 gallon marine grade stainless steel cook pot for maximum durability
  • Innovative 4 sided heating system surrounds cookpot for optimal heat maintenance
  • Cookpot is heated directly to eliminate energy loss and to boost efficiency
  • Manual water-fill provides control; open vat and skimming area make unit easy to clean
  • Front drain tray and overflow area ensure proper water levels without spillage
  • Ideal for cooking pasta, blanching vegetables, and other water cooking applications
  • 120V, 111,000 BTU, natural gas
UPC Code:400012412707
Works With
Anets GPC-14SSTC NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
178 lb.
Width
14 Inches
Depth
30 1/2 Inches
Height
45 1/2 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Capacity
8.5 Gallons
Capacity (per Tank)
8.5 Gallons
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Drain Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Floor Model
Material
Stainless Steel
Number of Tanks
1
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
111,000 BTU
Type
Pasta and Noodle Cookers
Water Inlet Size
1/2 Inches
Anets GPC-14SSTC NAT Details
Maintaining the integrity and sanitation of the cooker is simple, with a skimming area to quickly remove built-up starch, and an open vat design that's easy to access for cleaning. For safety purposes, a 100% gas shut off valve is built-in, preventing operation in unsafe conditions. A rack basket support is provided, as well as 6 adjustable legs. The unit requires a natural gas and 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 14"