Advance Tabco SW-3E-120-BS-T Three Pan Electric Hot Food Table with Thermostatic Control and Enclosed Base - Sealed Well, 120V
Item number  109sw3ebstaMFR number  SW-3E-120-BS-T
Out of Stock
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 3 sealed wells with gate-valve drains
  • Enclosed base provides additional storage and prevents items from falling off shelf
  • Removable thermoplastic cutting board with full support shelf for stability
  • Recessed thermostatic control knobs prevent clogging
  • Stainless steel construction
  • Fiberglass insulation between well compartments
  • Easily adjustable undershelf
  • 120V
UPC Code:400011891558
Works With
View All Items
Advance Tabco SW-3E-120-BS-T Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
154 lb.
Width
47 1/8 Inches
Depth
30 5/8 Inches
Height
Amps
16 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,920 Watts
Base Style
Partially Enclosed
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified Recessed Controls
Material
Stainless Steel
Number of Pans
3 Pans
Number of Wells
3
Plug Type
NEMA 5-20P
Power Type
Electric
Style
Floor Model Heated
Top Material
Stainless Steel
Type
Stationary
Usage
Indoor
Well Type
Sealed / Wet Well
Advance Tabco SW-3E-120-BS-T Details
Keep all your menu items piping hot and ready to serve with the Advance Tabco SW-3E-120-BS-T three pan electric hot food table. This powerful warming and holding unit can accommodate three 12" x 20" food pans full of pasta, meat, or other delicious foods in each well. Additionally, each well features an integrated thermostatic control to offer users the ability to make precise temperature adjustments in order to ensure each well's internal temperature is perfectly customized for the food it holds. These components are recessed to help prevent clogging from spilled food. Fiberglass insulation between each well also features outstanding heat retention, providing reliable use over extended meal periods.
- 20 gauge, 302 series stainless steel top with die-stamped openings
- 22 gauge, 430 series stainless steel body and enclosed base
- 16 gauge, 302 series stainless steel cutting board brackets
- 20 gauge stainless steel deep drawn liners with built-in drain
- 18 gauge stainless steel legs with fully adjustable stainless steel tip bullet feet
Use the enclosed base to store extra serving utensils, food pans, lids, and more to keep all of the tools you need close at hand. To better accommodate food preparation on the same unit, an 8" wide thermoplastic cutting board is included. The board is removable for easier cleaning, and it's supported by a full length shelf for better stability.
Perfect for buffet lines and high volume service operations, the Advance Tabco SW-3E-BS-T three pan electric hot food table makes displaying and serving your most popular food items easier than ever before. It requires a 120V electrical connection.