Advance Tabco SLI-16-30-7 30" x 18" Underbar Ice Bin with 7 Circuit Cold Plate - 127 lb.
Item number  109sli16307MFR number  SLI-16-30-7
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16" deep cavity with 127 lb. capacity
  • 7 circuit cold plate sealed to bottom of bin
  • Foam-insulated ice bin
  • All stainless steel construction
  • Galvanized steel legs with adjustable plastic bullet feet
UPC Code:400011799618
Works With
Advance Tabco SLI-16-30-7 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
104 lb.
Length
30 Inches
Width
18 Inches
Height
33 Inches
Backsplash Height
4 Inches
Capacity
127 lb.
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
7 Circuits
Type
Ice Bins With Cold Plate
Advance Tabco SLI-16-30-7 Details
For exceptional ice storage, look no further than this Advance Tabco SLI-16-30-7 stainless steel underbar ice bin. Thanks to a 16" deep cavity with 2 lb. density foam insulation, this unit can accommodate food and drink service operations of nearly any size. A cast aluminum 7 circuit cold plate with 5/16" diameter stainless steel bump and swedge ends is sealed to the bottom of the bin to efficiently pre-chill beverages. A 4" backsplash serves to prevent ice and water from spilling onto the floor. Additionally, two removable injection-molded 3-pack plastic bottle racks are included for ease of use. This unit boasts a 127 lb. ice capacity, making it perfect for your restaurant or bar.
Overall Dimensions:
Length: 30"
Width: 18"
Height: 33"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 4"