Advance Tabco Sleek Shield NSGC-12-96 Cafeteria Food Shield with Stainless Steel Shelf - 12" x 96" x 18"
Item number  109nsgc1296MFR number  NSGC-12-96
for details
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Chamber Lock system makes rotating food shields easier than ever
  • Maximum glass opening: 1 1/2" from table to bottom of glass
UPC Code:400011187088
Works With
Advance Tabco NSGC-12-96 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
99 lb.
Length
96 Inches
Width
12 Inches
Height
18 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Frame Material
Aluminum
Installation Type
Counter Mounted Permanent
Material
Tempered Glass
Service Type
Full Service
Style
Single Face
Top Material
Stainless Steel
Type
Sneeze Guards
Advance Tabco NSGC-12-96 Details
The 1" anodized aluminum posts mount directly into your table or countertop while the 18 gauge type 430 stainless steel shelf offers added convenience.
Overall Dimensions:
Length: 96"
Width: 12"
Height: 18"