Advance Tabco Sleek Shield GSGC-12-144 Cafeteria Food Shield with Glass Top - 12" x 144" x 18"
Item number  109gsgc12144MFR number  GSGC-12-144
for details
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Chamber Lock system makes rotating food shields easier than ever
  • Maximum glass opening: 1 1/2" from table to bottom of glass
UPC Code:400011187637
Works With
Advance Tabco GSGC-12-144 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
175 lb.
Length
144 Inches
Width
12 Inches
Height
18 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Frame Material
Aluminum
Installation Type
Counter Mounted Permanent
Material
Tempered Glass
Service Type
Full Service
Style
Single Face
Top Material
Tempered Glass
Type
Sneeze Guards
Advance Tabco GSGC-12-144 Details
Help keep your cafeteria or other full service feast safe from contamination with this Advance Tabco GSGC-12-144 cafeteria food shield from the renowned Sleek Shield series! To provide the protection your food needs without sacrificing visibility, a 3/8" heat-tempered glass top combines with crystal clear 1/4" thick heat-tempered glass sides and a sneeze guard on the customer's side that's supported by a patented Chamber Lock system to make adjustments easier than ever. One hand is all that you need to manipulate this spring-loaded technology, allowing you to lock the sneeze guard into position at 15 degree intervals. This incredibly simple rotation also makes cleaning a breeze! The 1" anodized aluminum posts mount directly into your table or countertop.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 12"
Height: 18"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • easy
  • food
  • guard
  • helpful
  • helps
  • safe
  • schools
  • set
  • specially
  • students
Showing 1 of 1 review
Review by
Daellion G.
Posted on 09/10/2017
Rated 5 out of 5 stars
Size:
96"