Advance Tabco Sleek Shield GSG-18-120 Single Tier Self Service Food Shield with Glass Top - 18" x 120" x 18"
Item number  109gsg18120MFR number  GSG-18-120
for details
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Chamber lock system allows for easy rotation of food shields
  • 3/8" thick heat-tempered glass top allows for maximum product visibility
  • Locks in place at 15 degree intervals
  • Attractive, low profile design
  • Easy to clean
  • Includes 1" stainless steel posts
  • Increases sanitation and cleanliness at any buffet line or serving station
UPC Code:400011186920
Works With
Advance Tabco GSG-18-120 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
135 lb.
Length
120 Inches
Width
18 Inches
Height
18 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Frame Material
Aluminum
Installation Type
Counter Mounted Permanent
Material
Tempered Glass
Service Type
Self Service
Style
Single Tier
Top Material
Tempered Glass
Type
Sneeze Guards
Advance Tabco GSG-18-120 Details
Help keep your buffet, salad bar, or banquet hall feast safe from contamination with this Advance Tabco GSG-18-120 single tier self service food shield from the renowned Sleek Shield series! To provide the protection your food needs without sacrificing visibility, a 3/8" heat-tempered glass top combines with crystal clear 1/4" thick heat-tempered glass sides and a sneeze guard on the customer's side that's supported by a patented Chamber Lock system to make adjustments easier than ever. One hand is all that you need to manipulate this spring-loaded technology, allowing you to lock the sneeze guard into position at 15 degree intervals. This incredibly simple rotation also makes cleaning a breeze! The 1" anodized aluminum posts mount directly into your table or countertop for a sleek, low profile presentation.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 18"
Height: 18"