Advance Tabco PT-12R-144 Smart Fabrication 12" x 144" Rear Mount Stainless Steel Shelf
Item number  109pt12r144MFR number  PT-12R-144
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed for rear mounting, flush with rear legs
  • Durable stainless steel construction
  • Fully adjustable for customized shelving height
  • Rolled rim front edge with rear and square ends
  • Rear edge turned up to form rear splash
  • Single support upright through surface maximizes storage space
  • Increases user convenience by keeping prep materials in close proximity to work table
  • Perfect for storing dinnerware, kitchen tools, countertop equipment, and dry ingredients
UPC Code:400011197384
Works With
Advance Tabco PT-12R-144 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
39 lb.
Length
144 Inches
Width
12 Inches
Adjustable Height
Adjustable
Features
Made in America
Material
Stainless Steel
Advance Tabco PT-12R-144 Details
This Advance Tabco PT-12R-144 rear mount stainless steel shelf works with other Smart Fabrication series pot racks and utensil racks to transform your worktable into a fully customizable workstation! Designed to mount on the back of the worktable (flush with back legs), this 12" x 144" adjustable rear mount stainless steel shelf adds additional storage space while allowing an ample work area on the front of the table, and you can choose to add a pot rack or utensil rack to the top.
Measures 12" x 144".
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I order this Advance Tabco Smart Fabrication shelving unit for my table?
Choose 84" if this shelving unit is going on a table with no Advance Tabco Smart Fabrication shelving currently on it, AND you'd like to include a utensil rack / pot rack.
Choose 60" if this shelving unit is going on a table and you plan on just putting the shelving unit on it (no pot rack / utensil racks).
Next, if you want one, add any pot racks or utensil racks, which can be found in the Companion Items section of this item's page. Again, make sure you chose 84" in the upright height dropdown if you want one, and you're all set!
Splash mount tables require a minimum 5" backsplash for mounting purposes.