Advance Tabco DSG-12S-72 Sleek Shields Multi-Use Food Shield with Stainless Steel Shelf - 72" x 12" x 18"
Item number  109dsg12s72MFR number  DSG-12S-72
for details
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ideal for use in cafeterias, buffets, and self-serve restaurants
  • 3/8" thick, heat tempered front glass sturdy for frequent use
  • Front glass piece can be locked into 3 positions
  • Entire glass rotates for easy cleaning and maintenance
  • Glass can be set up for either self-serve or cafeteria style serving
  • Durable stainless steel top shelf provides additional storage space
  • Clear front panel design allows your food to be on display for guests
UPC Code:400012905315
Advance Tabco DSG-12S-72 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
83 lb.
Length
72 Inches
Width
12 Inches
Height
18 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Installation Type
Counter Mounted Permanent
Material
Tempered Glass
Service Type
Full Service
Style
Single Face Single Tier
Top Material
Tempered Glass
Type
Sneeze Guards
Advance Tabco DSG-12S-72 Details
Overall Dimensions:
Length: 72"
Width: 12"
Height: 18"