Advance Tabco DSG-12G-120 Sleek Shields Multi-Use Food Shield with 3/8" Glass Top - 120" x 12" x 18"
Item number  109dsg12g120MFR number  DSG-12G-120
for details
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ideal for use in cafeterias, buffets, and self-serve restaurants
  • 3/8" thick, heat tempered front and top glass sturdy for frequent use
  • Chamber lock technology allows glass to move in 15 degree intervals
  • Entire glass rotates for easy cleaning and maintenance
  • Glass can be set up for either self-serve or cafeteria style serving
  • Top can hold up to 100 lb. of evenly distributed weight
  • Clear construction allows your food to be on display and visible for guests
UPC Code:400012905049
Advance Tabco DSG-12G-120 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
152 lb.
Length
120 Inches
Width
12 Inches
Height
18 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Installation Type
Counter Mounted Permanent
Material
Tempered Glass
Service Type
Full Service
Style
Single Face Single Tier
Top Material
Tempered Glass
Type
Sneeze Guards
Advance Tabco DSG-12G-120 Details
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 12"
Height: 18"