Advance Tabco DI-1-10SP-EC Drop-In Stainless Steel Sink with Tapered Side Splash - 10" x 14" x 10" Bowl
Item number  109di110specMFR number  DI-1-10SP-EC-X
Usually Ships in 4-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Economical fabricated bowl design
  • Includes deck mounted gooseneck faucet
  • 10" x 14" x 10" bowl
  • 20 gauge, type 304 stainless steel
  • Great for hand washing
UPC Code:400012754258
Other Products from this Line
Advance Tabco DI-1-10SP-EC-X Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
18 lb.
Length
13 Inches
Width
19 Inches
Height
16 Inches
Bowl Depth
10 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
14 Inches
Bowl Left to Right
10 Inches
Color
Silver
Edge Style
Flush
Features
NSF Certified Side Splashes
Flow Rate
1 GPM
Gauge
20 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Drop-In
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Drop-In Sinks
Advance Tabco DI-1-10SP-EC-X Details
The Advance Tabco DI-1-10SP-EC drop-in sink features a 10" x 14" x 10" bowl with 6" tapered side splashes and a backsplash to keep water in the sink and off of your counter tops! It's great for use as a hand sink, dump sink, or underbar sink. Use it wherever you need to have a small sink for employees to keep their hands clean or dispose of unfinished drinks.
Overall Dimensions:
Left to Right: 13"
Front to Back: 19"
Height: 16"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 10"
Front to Back: 14"
Depth: 10"