AccuTemp E62401D060 Evolution 6 Pan Countertop Electric Boilerless Connectionless Steamer - 240V, 6kW
Item number  989e62401d06MFR number  E62401D060
  • Holds up to (6) 2.5" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans
  • Easy-to-use digital-control panel, temperature display, and timer
  • No water quality exclusions to warranty
UPC Code:400015930277
AccuTemp E62401D060 Specs
Shipping Weight
231 lb.
Width
24 Inches
Height
30 Inches
Amps
25 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Features
Connectionless Energy Star Qualified Made in America
Pan Capacity
6 Pans
Electric
Reservoir Capacity
3 Gallons
Style
Countertop
Type
Convection Steamers
AccuTemp E62401D060 Details
On the front of the unit, there are easy-to-use digital controls that also have a temperature display. The heavy-duty, field reversible door can be opened at any time during the cook process. For convenient clean-up, the wire pan racks, steam collector, distributor panels, and condensate tray are dishwasher-safe. The steamer can hold up to (6) 2 1/2" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans. Built with 14-gauge stainless steel, the steamer cavity is made to last. There is no need to connect a water or drain line, as this unit has a 3 gallon reservoir and uses less than 1 gallon per hour. This unit requires a 240V connection. The Evolution electric steamers are EPA 202 Certified which means no hood is required (please check with local authorities). Revolutionize your kitchen space with faster cook times, energy efficiency, and the convenience of a two-in-one cook and holding box with this AccuTemp electric boilerless steamer.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 28"
Height: 30"