AccuTemp E62081E060 SGL Evolution 6 Pan Stand-Mounted Electric Boilerless Steamer - 208V, 6kW
Item number  989e6081e061MFR number  E62081E060 SGL
  • Holds up to (6) 2.5" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans
  • Easy-to-use digital-control panel, temperature display, and timer
  • No water quality exclusions to warranty
UPC Code:400015930475
Works With
AccuTemp E62081E060 SGL Specs
Shipping Weight
281 lb.
Width
27 Inches
Height
60 Inches
Stand Width
26 5/8 Inches
Stand Depth
25 1/8 Inches
Stand Height
Amps
29 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
208 Volts
Features
Energy Star Qualified Made in America
Pan Capacity
6 Pans
Style
Floor
Type
Convection Steamers
Water Inlet Size
3/4 Inches
AccuTemp E62081E060 SGL Details
On the front of the unit, there are easy-to-use digital controls that also have a temperature display. The heavy-duty, field reversible door can be opened at any time during the cook process. For convenient clean-up, the wire pan racks, steam collector, distributor panels, and condensate tray are dishwasher-safe. This unit is mounted on a stand with your choice of 4 casters (2 lockable) or bullet feet. There is also an additional shelf for another piece of equipment or keeping product at the ready. The steamer can hold up to (6) 2 1/2" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans. Built with 14-gauge stainless steel, the steamer cavity is made to last. This unit requires a 208V connection. The Evolution electric steamers are EPA 202 Certified which means no hood is required (please check with local authorities). Revolutionize your kitchen space with faster cook times, energy efficiency, and the convenience of a two-in-one cook and holding box with this AccuTemp electric boilerless steamer.
Steamer Dimensions:
Width: 27"
Depth: 28"
Height: 60"