AccuTemp E62081D060 DBL Evolution Double-Stacked 12 Pan Stand-Mounted Electric Boilerless Connectionless Steamer - 208V, 12kW
Item number  989e6081d062MFR number  E62081D060 DBL
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Energy star rated and uses less than 1 gallon of water per hour
  • Holds up to (6) 2.5" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans
  • Easy-to-use digital-control panel, temperature display, and timer
  • No water quality exclusions to warranty
UPC Code:400015930734
Works With
AccuTemp E62081D060 DBL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
512 lb.
Width
27 Inches
Depth
28 Inches
Height
71 1/4 Inches
Stand Width
26 5/8 Inches
Stand Depth
Stand Height
Amps
29 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
6 Kilowatts
Construction
Stainless Steel
Control Type
Digital
Features
Connectionless Energy Star Qualified Made in America
Gauge
14 Gauge
Pan Capacity
12 Pans
Plug Type
NEMA L6-30P
Power Type
Electric
Reservoir Capacity
3 Gallons
Steam Source
Boilerless
Style
Floor
Type
Convection Steamers
AccuTemp E62081D060 DBL Details
On the front of the unit, there are easy-to-use digital controls that also have a temperature display. The heavy-duty, field reversible door can be opened at any time during the cook process. For convenient clean-up, the wire pan racks, steam collector, distributor panels, and condensate tray are dishwasher-safe. This unit comes mounted on a stand with your choice of 4 casters (2 lockable) or bullet feet. Each steamer can hold up to (6) 2 1/2" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans. Built with 14-gauge stainless steel, the steamer cavity is made to last. There is no need to connect a water or drain line, as each unit has a 3 gallon reservoir. This unit requires two 208V connections. The Evolution electric steamers are EPA 202 Certified which means no hood is required (please check with local authorities). Revolutionize your kitchen space with faster cook times, energy efficiency, and the convenience of a two-in-one cook and holding box with this AccuTemp electric boilerless steamer.
Steamer Dimensions:
Width: 27"
Depth: 28"