Item number  919tbcr367s245MFR number  T.BCR367S-24-5
Usually Ships in 6-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ideal for grocery stores, convenience stores, and retail stores
  • Starter unit works perfectly as a stand-alone unit
  • Shelves are adjustable in 2" increments
  • Fast and easy assembly
  • 900 lb. capacity per shelf
UPC Code:400016776119
Works With
Wanzl T.BCR367S-24-5 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
199 lb.
Length
36 Inches
Width
24 Inches
Height
78 Inches
Shelf Width
36 Inches
Shelf Depth
24 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Capacity
4,500 lb.
Capacity (per Shelf)
900 lb.
Color
Black
Material
Powder Coated Metal
Number of Shelves
5 Shelves
Style
Adjustable
Type
Beer Caves Shelves
Usage
Beer
Wanzl T.BCR367S-24-5 Details
Enhance your storage space with the help of the Wanzl 36" x 24" x 78" 5-shelf beer cave cooler starter shelving unit. This unit is ideal for use in grocery stores, convenience stores, and retail stores. Use it to create a beer cave in a cooler or in ambient temperatures. This starter shelving unit works perfectly as a stand-alone fixture for your establishment. As a starter unit, it's ideal for use either by itself or for starting an aisle. Designed with durability in mind, this unit features a black powder-coated construction with an e-coating finish that provides resistance against corrosion, chemicals, and chipping.
This sturdy unit keeps the rows in line, helping to prevent spillage. Each shelf holds up to 900 lb., giving the entire unit an impressive 4,480 lb. capacity. All shelves are adjustable in 2" increments, making it possible to modify it to your needs. Make installation an effortless process by installing the shelves sloped for gravity feed or flat without the need for another shelf type. This unit is easy to assemble and does not require tools, saving you valuable time and energy.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 24"
Height: 78"
Capacity: 4,480 lb.
Shelf Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"