Vestil 32" x 40" x 34" Collapsible Steel Mesh Container VWIRE-40H
Item number  736vwire40hMFR number  VWIRE-40H
Usually Ships in 2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable galvanized steel construction
  • Mesh design for easy visibility of interior contents
  • Half-drop front gate makes for quick and easy loading and unloading
  • Collapsible and stackable for compact storage
  • Allows for easy transport with a forklift; 4000 lb. capacity
UPC Code:400015782708
Vestil Manufacturing Co VWIRE-40H Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
115 lb.
Length
40 Inches
Width
32 Inches
Height
34 Inches
Interior Length
39 1/2 Inches
Interior Width
31 1/2 Inches
Interior Height
28 Inches
Capacity
4,000 lb.
Color
Silver
Features
Collapsible Made in America
Material
Steel
Shape
Rectangle
Type
Bulk Containers
Vestil Manufacturing Co VWIRE-40H Details
Easily transport items around your facility with this Vestil 32" x 40" x 34" collapsible steel mesh container VWIRE-40H! Ideal for industrial, manufacturing, and maintenance work, this unit keeps materials and supplies organized for storage and distribution. For superior durability, it is constructed of 3 gauge galvanized steel with welded-on legs to prevent sharp edges. Plus, it features an ample 4000 lb. capacity to securely haul heavy loads. For quick and easy loading and unloading, it features a half-drop front gate.
This container boasts a mesh design, allowing you to easily locate the items inside while providing ventilation. It collapses down to 14 1/2" high for compact storage, and it is also stackable. For easy mobility around your facility, it features a 4" clearance underneath to be transported by a forklift or pallet truck. Durable and versatile, this container is a reliable choice for your busy job site.
Overall Dimensions:
Length: 40"
Width: 32"
Height: 34"
Capacity: 4000 lb.
Interior Dimensions:
Length: 39 1/2"
Width: 31 1/2"
Height: 28"