Universal UNV15001 3/4" Black Weighted Desktop Tape Dispenser with Nonskid Base
Item number 328unv15001MFR number UNV15001
This Product is no longer available
Browse our full selection
3M Scotch Magic™ 0.75" x 500" Transparent Invisible Tape with Dispenser 7010332723
3M Scotch™ 0.50" x 450" Clear Double-Sided Tape with Dispenser 7100275536
3M Scotch™ Gift-Wrap 0.75" x 650" Transparent Invisible Tape with Dispenser 7000048022
3M Scotch™ 0.75" x 1000" Write-On Freezer Tape 70005279966
Universal UNV81236VP 0.50" x 1296" Clear Write-On Invisible Tape - 12/Pack
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
- Requires only one hand to retrieve tape
- Ideal for use on office desks, store counters, and front of house stands
- Weighted nonskid base won't slip around during use
- Eliminates the need for scissors or a knife
- Sleek, black color fits in with professional atmosphere
- Shipping Weight
- 1.53 lb.
- Maximum Tape Width
- 3/4 Inch
- Maximum Core Diameter
- 1 Inch
- Color
- Black
- Style
- Desktop Dispensers
- Type
- Tape Dispensers
Universal UNV15001 Details
Make tape easily accessible with this Universal UNV15001 3/4" black weighted desktop tape dispenser with nonskid base! Use this base with your 1" core tape for convenient use at your office desk, store countertop, or front of house stand. The sleek, black color promotes a professional appearance sure to complement your business's atmosphere.
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
Customers Say
- tape
- dispenser
- base
- great
- weighted
- easy
- nonskid
- black
- desktop
- price
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Universal UNV15001 1" Core Black Weighted Desktop Tape Dispenser with Nonskid Base . This tape dispenser is supported with non skid base to give stability and support. We like the quality and price. Highly recommend.
This 1" core black weighted desktop tape dispenser has a good weight and size. It holds tape very easily and is really easy to pull tape from.
This 1” core black weighted desktop tape dispenser with nonskid base are perfect for desk or table. Easy to tear off the tape. Won’t slide