Turbo Air TUF-36SD-N Super Deluxe 36" Undercounter Freezer
Item number  902tuf36sdnMFR number  TUF-36SD-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Undercounter, narrow depth design saves valuable kitchen space
  • Features a self-cleaning condenser to minimize service calls
  • Maintains temperatures of -10 to 0 degrees Fahrenheit to preserve food
  • Boasts stainless steel interior, exterior, and shelving
  • Foamed-in-place CFC-free polyurethane insulation
  • Ergonomically designed doors with easy-grip handles
  • 4" swivel casters for easy cleaning
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400011659530
Works With
Turbo Air Refrigeration TUF-36SD-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
187 lb.
Width
36 1/4 Inches
Depth
30 Inches
Height
35 5/8 Inches
Amps
2.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
9.2 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
LED Lighting NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Type
Freezers Undercounter Freezers
Turbo Air Refrigeration TUF-36SD-N Details
The Turbo Air TUF-36SD-N 36" Super Deluxe undercounter freezer boasts a compact size and ultra-efficient refrigeration system to keep frozen ingredients close at hand and ready for use! Featuring a stainless steel interior and exterior, this Super Deluxe model is built to withstand the demands of busy commercial kitchen. Stainless steel models provide superior durability and easy cleaning for a reliable, convenient addition to your establishment.
This freezer has a powerful 1/3 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The compressor works to maintain temperatures between -10 to 0 degrees Fahrenheit to safely store frozen foods. Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 36 1/4"
Depth: 30"