Turbo Air TUF-28SD-D2-N 28" Super Deluxe Undercounter Freezer with Two Drawers
Item number  902tuf28sd2nMFR number  TUF-28SD-D2-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser simplifies maintenance
  • Digital temperature control with external display
  • 2 drawers each accommodate (6) 1/6 size, 6" deep food pans (sold separately)
  • Stainless steel interior and exterior construction with high-density polyurethane insulation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4
UPC Code:400010919758
Works With
Turbo Air Refrigeration TUF-28SD-D2-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
169 lb.
Width
27 1/2 Inches
Depth
31 Inches
Height
35 5/8 Inches
Interior Width
Amps
2.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
7 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Features
Self Cleaning Condenser
Horsepower
1/6 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
-10 - 0 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
Turbo Air Refrigeration TUF-28SD-D2-N Details
The Turbo Air TUF-28SD-D2-N 28" Super Deluxe undercounter freezer with two drawers boasts a compact size and ultra-efficient refrigeration system to keep frozen ingredients close at hand and ready for use! Featuring a stainless steel interior and exterior top, front, and sides, this Super Deluxe model is built to withstand the demands of busy commercial kitchens. Stainless steel provides superior durability and easy cleaning, while the built-in CFC-free polyurethane insulation helps increase overall energy efficiency and structural integrity.
Thanks to the unit's 2 drawers, you can easily organize your ingredients for quick access throughout the day. Each drawer accommodates up to (6) 1/6 size, 6" deep food pans (sold separately) for a total storage capacity of (12) 1/6 size pans. Of course, bagged product and other product containers are easy to store as well, allowing you to use the freezer however it's most convenient to your menu and back-of-house workflow.
Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of 4" swivel casters, giving you the option to make your unit mobile if beneficial to your facility. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 27 1/2"
Depth: 31"