Turbo Air TOM-72L-UFD-W-3SI-N 72" White Drop-In Refrigerated Open Display Case Merchandiser with 4 Shelves
Item number  902tm72dw3siMFR number  TOM-72L-UFD-W-3SI-N
  • Features modern, Euro design with a crisp white color
  • LED shelf lighting illuminates products and increases impulse sales
  • Arrange products on the bottom stainless steel solid base
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, (4) 3/4 hp
UPC Code:400015644143
Turbo Air Refrigeration TOM-72L-UFD-W-3SI-N Specs
Shipping Weight
893 lb.
Width
71 7/8 Inches
Depth
33 3/4 Inches
Height
Power Cord Length
9 7/8 Feet
Interior Depth
Shelf Depth
14 Inches
Top Shelf Depth
10 Inches
Interior Height
Amps
13 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Wattage
1,495 Watts
Capacity
23.4 cu. ft.
Color
White
Display Case Type
Refrigerated
Features
LED Lighting Self Cleaning Condenser
Horsepower
(4) 3/4 hp
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 6-20P
Horizontal
Turbo Air Refrigeration TOM-72L-UFD-W-3SI-N Details
Grab passing customers' attention with this Turbo Air TOM-72L-UFD-W-3SI-N 72" white drop-in refrigerated open display case merchandiser with 4 shelves. Great for cafes and bakeries, this display case features a bottom stainless steel solid shelf and 4 glass shelves that allow you to customize the interior of the unit to fit your needs. Whether it's individually wrapped desserts, delicious sandwiches, or fresh salads, you'll have no trouble finding the perfect interior configuration to accommodate your products. Plus, impulse sales are sure to increase thanks to the LED interior lighting.
With the help of (4) 3/4 hp compressors, this unit is able to consistently maintain temperatures and keep your product chilled to perfection. The compressor even circulates R-290 hydrocarbon refrigerant, an eco-friendly refrigerant that boasts an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This refrigeration system, along with high-density polyurethane insulation, helps conserve energy and provides an environmentally-responsible option great for any business trying to go green. This unit is installed with a cord and plug and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 71 7/8"
Depth: 33 3/4"
Height: 53 1/8"
Capacity: 23.4 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68 3/8"
Depth: 23 1/2"
Height: 25 1/4"
Shelf Dimensions:
Shelf 1: 33 1/2" x 10"
Shelf 2: 33 1/2" x 14"