Turbo Air TOM-48L-UF-B-3SI-N 48" Black Drop-In Refrigerated Open Display Case Merchandiser with 2 Shelves
Item number  902tom48b3siMFR number  TOM-48L-UF-B-3SI-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser simplifies maintenance
  • Features modern, Euro design with a sleek black color
  • LED shelf lighting illuminates products and increases impulse sales
  • Arrange products on the bottom stainless steel solid base
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, (2) 3/4 hp
UPC Code:400015643658
Turbo Air Refrigeration TOM-48L-UF-B-3SI-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
550 lb.
Width
47 7/8 Inches
Depth
33 Inches
Height
53 1/8 Inches
Shelf Length
Interior Width
Shelf Width
14 Inches
Interior Depth
Interior Height
Amps
13.6 Amps
Voltage
115 Volts
Wattage
1,564 Watts
Capacity
15.2 cu. ft.
Color
Black
Compressor Location
Bottom Mounted
Display Case Type
Open Air Refrigerated
Features
LED Lighting Lighted Interior Self Cleaning Condenser
Glass Style
Flat
Horsepower
(2) 3/4 hp
Installation Type
Drop-In
Material
Stainless Steel
Number of Compressors
2 Compressors
Number of Service Sides
1 Side
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-20P
Power Type
Electric
Refrigerant Type
R-290
Sections
1 Section
Service Type
Self Service
Shelf Style
Horizontal
Style
Horizontal
Type
Merchandising Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TOM-48L-UF-B-3SI-N Details
Grab passing customers' attention with this Turbo Air TOM-48L-UF-B-3SI-N 48" black drop-in refrigerated open display case merchandiser with 2 shelves. Great for cafes and bakeries, this display case features a bottom stainless steel solid shelf and 2 glass shelves that allow you to customize the interior of the unit to fit your needs. Whether it's individually wrapped desserts, delicious sandwiches, or fresh salads, you'll have no trouble finding the perfect interior configuration to accommodate your products. Plus, impulse sales are sure to increase thanks to the LED interior lighting.
With the help of (2) 3/4 hp compressors, this unit is able to consistently maintain temperatures and keep your product chilled to perfection. The compressor even circulates R-290 hydrocarbon refrigerant, an eco-friendly refrigerant that boasts an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This refrigeration system, along with high-density polyurethane insulation, helps conserve energy and provides an environmentally-responsible option great for any business trying to go green. This unit is installed with a cord and plug and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 47 7/8"
Depth: 33"
Height: 53 1/8"
Capacity: 15.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44 3/8"
Depth: 23 1/2"
Height: 25 1/4"
Shelf Dimensions:
Shelf 1: 43 5/8" x 10"
Shelf 2: 43 5/8" x 14"