Turbo Air TMKC-34-2-WS-N6 Super Deluxe 34" Dual Sided White Milk Cooler
Item number  902tmkc342wsMFR number  TMKC-34-2-WS-N6
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • White coated steel exterior and interior
  • Drop front stainless steel self service doors and stay open, flip up top lids
  • Holds up to (8) 13" x 13" x 11" crates; dual sided design
  • Holds at 33 - 38 degrees Fahrenheit; eco-friendly R-600a refrigerant
  • Condenser design reduces the need for cleaning; 1/5 hp, 115V
UPC Code:400014179257
Other Products from this Line
Turbo Air Refrigeration TMKC-34-2-WS-N6 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
282 lb.
Width
34 Inches
Depth
34 1/4 Inches
Height
40 5/8 Inches
Amps
7 Amps
Voltage
115 Volts
Access Type
Double Sided
Capacity
12.2 cu. ft.
Crate Capacity
8 Crates
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Finish
White
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
2 Doors
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-600a
Refrigeration Type
Cold Wall
Turbo Air Refrigeration TMKC-34-2-WS-N6 Details
A great choice for any school lunch room, university dining hall, or cafeteria setting, this Turbo Air TMKC-34-2-WS-N6 Super Deluxe 34" dual sided white coated steel milk cooler offers quick, easy self-serve beverage service. Capable of holding up to (8) 13" x 13" x 11" crates, this milk cooler keeps your cafeteria well stocked for the lunch rush. It features a durable coated steel exterior and stainless steel interior to stand up to daily use. Plus, an external digital thermometer provides temperature readings at a glance.
When it comes time to clean your milk cooler, the process is made simple by the convenient floor drain that comes with a hose adaptor. Additionally, the included 4" swivel casters (2 locking) make it easy to maneuver the cooler when needed for cleaning or maintenance.
A 1/5 hp compressor uses eco-friendly R-600a refrigerant to hold your milk and other bottled beverages at a consistent 33 to 38 degrees Fahrenheit, while high-density polyurethane insulation increases the unit's structural strength and energy efficiency. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 34"