Turbo Air TCGB-72DR-W-N White 72" Curved Glass Dry Bakery Display Case
Item number  902tcgb72dwnMFR number  TCGB-72DR-W
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Convenient rear access through sliding doors
  • Includes 2 adjustable wire shelves
  • LED lighting with safety shield creates stylish display
  • Stainless steel floor and airflow grill
UPC Code:400011969141
Turbo Air Refrigeration TCGB-72DR-W Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
678 lb.
Width
72 1/2 Inches
Depth
34 1/4 Inches
Height
Interior Width
Interior Depth
Interior Height
Amps
0.7 Amp
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Wattage
81 Watts
Capacity
23.2 cu. ft.
Color
White
Display Case Type
Dry / Unrefrigerated
Door Style
Sliding
Features
LED Lighting Lighted Interior
Glass Style
Curved
Installation Type
Freestanding
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Service Type
Full Service
Turbo Air Refrigeration TCGB-72DR-W Details
Showcase muffins, scones, and specialty breads with this white Turbo Air TCGB-72DR-W-N 72" curved glass, dry bakery display case! This contemporary case keeps contents sanitary while beautifully displaying the food on two adjustable cantilevered wire shelves. Impulse sales will surely increase once customers see your baked goods under the spotlight of the shielded, top LED light.
Boasting 22.7 cu. ft. of storage, this model's sliding rear doors allow you to access and restock your baked goods quickly and easily! It requires a 115V electrical connection for operation.