Turbo Air TCDD-96L-W-N 96" White Low Profile Curved Glass Refrigerated Deli Case
Item number  902tcdd96lwnMFR number  TCDD-96L-W-N
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Gravity coil refrigeration system won't dry out food
  • Adjustable interior cantilevered shelves
  • Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
  • Maintains temperatures between 33-41 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place, CFC-free polyurethane insulation with eco-friendly R290 refrigerant
UPC Code:400011969233
Other Products from this Line
Turbo Air Refrigeration TCDD-96L-W-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
843 lb.
Width
96 1/2 Inches
Depth
30 Inches
Height
41 7/8 Inches
Interior Width
Interior Depth
Interior Height
Amps
7.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Wattage
1,265 Watts
Capacity
19.2 cu. ft.
Color
White
Compressor Location
Bottom Mounted
Display Case Type
Refrigerated Single Duty
Door Style
Sliding
Features
Lighted Interior
Glass Style
Curved
Horsepower
3/4 hp
Installation Type
Floor Model
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Forced Air
Service Type
Full Service
Type
Deli Cases
Turbo Air Refrigeration TCDD-96L-W-N Details
Store and display your patrons' favorite deli salads, specialty meats and cheeses, and other cold foods with this Turbo Air TCDD-96L-W-N 96" white low profile curved glass refrigerated deli case! This contemporary, curved glass case keeps contents at safe holding temperatures between 33-41 degrees Fahrenheit while helping to increase impulse sales by providing an attractive presentation. Plus, the low profile design fits into areas where a standard height unit doesn't, like service areas with lower counters.
The cabinet features a stainless steel floor and air flow grille for durability. It requires a 115V electrical connection for operation.
The cabinet features a stainless steel floor and air flow grille for durability. 115V.
Overall Dimensions:
Width: 96 1/2"
Depth: 30"